Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Haberler: Forumumuz yenilendi ve artık daha dinamik. Sürekli güncel içeriklerle giderek büyümeye devam ediyor. Bizimle birlikte olan herkese çok teşekkür ederiz!


İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - beowulf

Sayfa: [1] 2 3 ... 39
1


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, gizlilik odaklı kripto para Bytecoin’i listelediğini duyurdu.

Borsa tarafından yapılan açıklamada, “Binance üzerinde alım satım için BCN/BNB, BCN/BTC ve BCN/ETH çiftleri şimdi hazır. BCN yatırmaya ve alım satıma şimdi başlayabilirsiniz.” denildi.

Borsa tarafından yapılan bu duyuruyla birlikte Bytecoin‘in fiyatı, pozitif yönde momemtum kazandı.

Binance’in henüz ortalamaya dahil edilmediği CoinMarketCap verilerine göre, duyuru öncesinde 0.0069 dolardan işlem gören BCN, duyuruyla birlikte yaklaşık yüzde 90‘lık bir yükselişle 0.013 dolara kadar çıktı. Binance üzerinde ise durum çok farklıydı. Artış yüzde 700‘leri buldu. BCN, şu sıralar Binance’de yüzde 500’lük bir artışla 0.17 dolardan işlem görüyor.

2
ABD’li Başsavcı Yardımcısı Rod Rosenstein Salı günü, Trump yönetimi hakkında konuşarak, hükümetin kripto para birimleri etrafında “kapsamlı bir strateji” üzerinde çalıştığını söyledi.

Rosenstein, bu hafta Financial Services Roundtable’ın bahar konferansında bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşma sonrası geçilen soru-cevap oturumu sırasında kripto para birimi ve siber suçlar hakkındaki görüşleri soruldu. Yöneltilen soruları cevaplayan başsavcı yardımcısı, geçen hafta Adalet Departmanı tarafından açıklanan ve teknolojiyi içeren suçlarla ilgili bir strateji geliştirecek yeni bir siber suç gruplarına atıfta bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

Alıntı
Bu planların birçoğu geleneksel finansal sistemden geçmeyen Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini içeriyor. Siber suç görev grubumuzla birlikte bazı çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaların genel kapsamda Kripto para piyasası ile başa çıkmak için bir strateji geliştirmek üzerine olduğunu söyleyebilirim.

Trump yönetimi siber suçların mutlaka iz bırakacağını görüşünde

Rod Rosenstein‘ın görev yetkisi, FBI, ABD Askeri Hizmetler ve Uyuşturucu İcra Dairesi başta olmak üzere bir dizi kolluk görevlisinin temsilciliğini içeriyor. Rosenstein, ayrıca, kripto para birimlerinin tamamen isimsiz – daha ziyade sahte –  oldukları görüşünü de kabul etmiyor. Aklama işleminin ise federal araştırmacıların kaynağa ulaşması için ipuçları bıraktığını düşünüyor.

Rosenstein yaptığı konuşmada ise şöyle devam etti:

Alıntı
Hepimiz suç eyleminin izini sürmenin yolları olduğunu biliyoruz. Genel olarak söylemek gerekirse, sadece bir siber aktivite değil, insanların izlerini bırakacak başka yolları olacaktır. Sonuçta, siber para birimiyle uğraşırken bile, onları eninde sonunda fiziksel paraya dönüştürmek ve aklamak isteyeceklerdir. Ve bu işlemleri izlemek için bir takım yollar mevcuttur.

Başsavcı yardımcısı, Adalet Bakanlığı’nın çabalarının önemli bir unsurunun, teknolojinin nasıl çalıştığını tam anlamıyla çözmek olduğu söyledi. Ayrıca bu gibi dijital yol izlemeye yönelik stratejilere ilişkin federal yetkileri eğitmenin de önemli bir unsur olduğunu dile getirdi. Çünkü yeni gelişen bu teknoloji de,  güvenliği sağlamanın önündeki en önemli engellerden birinin yeterli bilgi ve yeteneğe sahip olunmaması görüşünde. Sonuç olarak Rosenstein, suçluların devamlı kendini geliştirerek, her zaman bir adım önde olacağını düşünüyor.

3
Dünyanın dört bir yanından kanun adamları Bitcoin’in suç aktiviteleri için kullanıldığından bahsetti, bu süreçte kripto paralar hakkında bir bilgisizlik durumu olduğunu ortaya çıkarttı. Şimdi ise Europool daha da derine indi. Suçlular Bitcoin yerine farklı altcoinleri kullanmayı öğreniyor.

Suçlular Bitcoin’den, altcoin’e geçti

Eskiden Avrupa Polis Bürosu ve Uyuşturucu Birimi olarak bilinen Avrupa Birliği Yasama Uygulama İşbirliği Ajansı (Europol), sofistike suçluların alternatif kripto para birimine geçtiğinden ve araştırmacıların sadece Bitcoin’e odaklandığından endişe ediyorlar. Monero, Zcash ve Dash’in, AB kanun ajansının radarında görünmesi gerektiğini özellikle belirtiliyor.

Europol’ün bir siber suç analisti olan Jarek Jacubchek, Business Insider’a şunları söyledi:

Alıntı
Bitcoin’den, diğer kripto para birimlerine, daha yüksek düzeyde gizlilik sağlayabilecek oldukları için belirgin bir geçiş görebiliriz. Temelde, bu altcoin’leri kullanarak daha yüksek düzeyde bir gizlilik elde edebilirsiniz ve bu altcoinlerden bazıları, Monero gibi temel olarak gizlilik politikası kullanıyor. Gizli adresleri olmayan, şeffaf adresleri olan Dash gibi coinler de var. Ancak protokolünün bir parçası olan karıştırma işlemi var.

Suçlular için Bitcoin hâlâ başta

Bitcoin’den altcoin’e geçiş güya mevcut olan iki trend tarafından besleniyor. Birincisi; Bitcoin borsalarının finansal kurumlar tarafından para aklamaya karşı düzenlemelere ve baskıya maruz kalması. Borsalar, para aklamanın önüne geçmek için, kayıt olurken sizden kimlik fotoğraflarınızı ve kimlik bilgilerinizi istiyor. Haliyle bu da suçluları korkutuyor. İkincisi ise; polis kuvvetleri durumdan haberdar ve BTC adreslerini takip etmek için yeni yollar geliştiriyorlar. Buna ek olarak, birden çok kripto para arasında geçiş yaparak, suçlular araştırmacılardan izlerini daha iyi gizleyebilirler.

Tüm bunlara rağmen, yasalara saygılı vatandaşlar arasında da olduğu gibi orijinal kripto alışverişi içim kullanılan Bitcoin, suçlular arasında hâlâ en popüler. Kripto para nakil analizi firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson şu ifadeleri kullandı:

Alıntı
Kripto para birimlerinde, yasa dışı faaliyetlerin büyük çoğunluğunun döviz kolaylığı ve daha gelişmiş altyapı nedeniyle hala Bitcoin üzerinden gerçekleşiyor.

4
Kendisinin Bitcoin’i icat eden Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright, Bitcoin hırsızlığı nedeniyle açılan bir dava ile karşı karşıya. Eski iş ortağından 5 milyar dolar değerinde Bitcoin çaldığı iddia edilen Wright, geçmişte ortağı Dave Kleiman ile beraber bir Bitcon madenciliği şirketi kurmuştu.

Kurulan bu şirket ile 550 bin ve 1.5 milyar arasında Bitcoin çıkaran ikilinin beraberliği daha sonra Kleiman’ın hayatını kaybetmesi ile son buldu. Kleiman’ın ailesinin iddiasına göre bu olaydan sonra Wright çıkardıkları Bitcoin’lerin kayıtlarını değiştirdi ve tarihlerini de geriye aldı. Düzenlenen belgelerle de ortağın herhangi bir kar payı olmadığı ortaya çıktı.

Craig Wright aile işe karşı karşıya

Dave Kleiman’ın ailesi şu an değeri 10 milyar dolar civarında olan Bitcoin’lerin iade edilmesini talep ediyor. Bunun yanı sıra şu sıralar Wright’ın da başının vergi suçu nedeniyle belada olduğu iddia ediliyor. Bitcoin’lerin vergi borçlarının kapatılması için kullanılmış olması da ortaya atılan iddialara göre muhtemel.

Gelen bilgilere göre Kleiman’ın ailesi dava dosyasında iddiaları destekleyecek birçok kanıta sahip. Mahkemeye sunulan bir e-maile göre Wright eski ortağının kardeşine, Kleiman’a ait 300 bin Bitcoin’in kendisinde olduğunu belirten bir mesaj atmış. Ancak bu paraların şirket giderleri için kullanıldığını söylemiş.

Davadaki iddialara göre, Wright’ın Dave’i kandırarak, Bitcoin ve Blockchain teknolojisi fikrinin mülkiyet haklarını çaldı. Buna ek olarak, Dave’in varlıklarını şirketlerine devrettiği iddiasıyla bir dizi sözleşme imzaladı ve tarihlerini geriye aldı. Bakalım davanın sonucunda neler yaşanacak.

Her ne kadar Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu gizemini koruyorsa, Bitcoin’in Craig Wright ve Dave Kleiman tarafından yaratıldığı da iddia ediliyor.

5
Bitcoin / Yeni altın, Bitcoin olabilir mi?
« : Mart 02, 2018, 03:22:33 ÖÖ »
Bitcoin, yatırımcılar için güvenli bir liman olma yolunda yeni altın olarak güven vermeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Yatırımcıların Bitcoin almak için altın satmaya başlaması nedeniyle altın ve kripto para fiyatları arasında bir korelasyon ortaya çıktı. Analistler, fiyatların son zamanlarda bir düzeltmeye girmesine rağmen trendin devam etmesini bekliyorlar.

Kıymetli madeni sermaye Bitcoin’e yöneliyor

Ocak ayında yayımlanan 2017 Altın Araştırmasına göre Thomson Reuters analistleri, Aralık ayında fiyatları artan kripto paralara, değerli metallerden önemli miktarlarda sermaye yönlendirdiğini açıkladı. Rapor, perakende yatırımcıların günümüzde daha kısa bir yatırım ufku yaşadıklarını belirtiyor. Ayrıca birçok yatırımcının kripto para birimi ile işlem yapmanın cazibesine karşı koyamadığını da söylüyor.

RBC Sermaye Piyasaları stratejisti Christopher Louney, Fortune dergisine altın değeri ile kripto döviz fiyatları arasındaki potansiyel bir korelasyon olan gelişmenin oldukça yeni olduğunu açıkladı. Altının değeri ile kripto döviz fiyatları arasında potansiyel bir korelasyon olduğunu fark ettiğini belirtti.

Louney, daha önce herhangi bir ilişki bulunmuyor olsa da, eğilim 2017 sonunda ortaya çıktı ve 2018 başlarında devam etti. – Bitcoin fiyatı dört misli yükseldiğinde, yatırımcılar kripto para birimi satın almak için önemli ölçüde altın portföylerini adeta boşaltmışlardı.

Louney, korelasyonun küçük olduğunu ve altın fiyatlarının taşınması için henüz yeterli olmadığını da vurguladı. Ayrıca, yatırımcıların henüz güvenli liman olarak altın yerine Bitcoin tercih ettiklerini söylemenin erken olduğunu da dile getirdi. Geleneksel olarak ise makroekonomik faktörler, altın fiyatlarına etki ederek, borsa performansı gibi oyun alanına hâkim olmaya devam ediyor.

Louney, altın fiyatlarının artan hisse senedi getirileri nedeniyle yıla ortalama 1.303 dolarla başladığını, yıl boyunca ise düşük seviyelerde seyredebileceğini söyledi.

Bitcoin’i yeni altın olarak görmek için önünde uzun bir yol var

Christopher Louney, Bitcoin’in, yüksek volatiliteye sahip olması yanı sıra, diğer yatırım varlıklarına kıyasla nispeten bilinmeyen bir varlık olduğu görüşünde. Altın, buna kıyasla, kurumsal yatırımcılar ile iyi bir şekilde kurulmuş ve bol miktarda likiditeye sahiptir.

Bitcoin ticaret hacmi günlük ticarette 3 milyar doların üzerinde bir seviyeye ulaşırken, altın ticaret hacmi günde 250 milyar dolara ulaştı.

Bitcoin-altın korelasyonu zamanla artabilir. Gelişen ilişki, aynı zamanda araların ikame olabileceği anlamına da gelebilir. Bitcoin yatırımcıları zor zamanlarda kripto paralarına bağlı nakitlerini daha az volatiliteye sahip altın için kullanabilirler.

Ocak ayında bankanın müşterilerine gönderilen bir raporda, Goldman Sachs analisti Zach Pandl, Bitcoin talebindeki hızlı artışın, düzenlenen para sistemleri ve mevcut bankacılık altyapıları arasındaki artan memnuniyetsizlik nedeniyle tetiklendiğini yazdı.

Pandl, kripto para birimleri olgunlaşarak büyük bir varlık sınıfına dönüştüğü için uzun vadede Bitcoin gibi dijital para birimlerinin daha düşük getiri sağlayacağını, ancak altın ve diğer güvenli liman varlıkları gibi yüksek seviyede istikrarı göstereceğini belirtti.

6
İsviçre borsasının başkanı Romeo Lacher, İsviçreli bir ulusal kripto para geliştirme lehinde konuştu. Lacher, önerilen E-Frank’ın geleneksel ekonomi sistemlerine göre fayda sağlayan bir ödeme sistemi içermesinin yanı sıra İsviçre ekonomisini destekleyeceğini belirtti.

İsviçre Borsası Başkanı E-Franc’ın geliştirilmesini savundu

İsviçre’nin borsasının başındaki isim Robert Lacher, ülkenin merkez bankası tarafından desteklenen İsviçreli bir kripto para akışının geliştirilmesi lehinde konuştu.

Lacher, devlet tarafından idare edilen bir kripto paranın geliştirilmesi için: “çok yönlü olabilecek” inancını belirtti ve borsanın böyle bir inisiyatif lehine güçlü bir destekleyici olacağını da sözlerine ekledi.

Alıntı
Merkez Bankası’nın kontrolü altındaki bir E-Franc, çok sinerji yaratacaktır. Bu yüzden ekonomi için iyi olur. Nakit parayı sevmiyorum.

Merkez Bankası, ulusal kripto para birimine ihtiyaç olmadığını düşünüyor

Başkan, sanal paranın yenilenmesinde ve benimsenmesinde lider olarak konumunu genişletmek açısından İsviçre için ulusal bir kripto paranın, varsayımsal gelişmesini mükemmel bir fırsat olarak nitelendirdi.

İsviçre Ulusal Bankası, Lacher’in yorumlarını yanıt olarak, bankanın ulusal bir kripto para geliştirme konusunda: “ihtiyaç olmadığını” söyleyen bir bildiri yayınladı. Mevcut nakitsiz ve nakit tabanlı ödeme sistemlerinin sorunsuz çalıştığını söyledi.

Bay Lacher’in, devlet tarafından idare edilen kripto para konusunda ki coşkusuna rağmen, borsanın sahipleri olan SIX Group kripto paralar ile işlem yapılmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Alıntı
Aslında kripto para birimleri veya ICO ticaretini kabul etme planımız yok. Ancak, işletmelerimiz arasında Blockchain için bir çok avantaj gördük.

7
Bitcoin’in veya diğer kripto para birimlerinin, çok tehlikeli olduklarını düşünebilirsiniz. Ancak Microsoft’un kurucusu Bill Gates kripto paraların ölümcül olabileceklerine inanıyor.

Bir Reddit Ask Everything oturumunda, milyarder, kripto para birimlerinin benzersiz olduğunu söyledi. Çünkü insanlar ölümcül narkotik satın alımları yaparak ölümlere neden oldular.

Bill Gates kripto paralarla uyuşturucu alındığını belirtiyor

Gates şöyle konuştu:

Alıntı
Kripto para birimlerinin ana özelliği gizliliktir. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Hükümetlerin kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terörist finansmanı bulunmasını engellemesi gerekiyor. Şu anda kripto para birimleri fentanil ve diğer uyuşturucuları satın almak için kullanılıyor. Bu yüzden oldukça doğrudan bir şekilde ölüme neden olan nadir bir teknoloji.

Ayrıca, dijital para etrafındaki “spekülatif dalga”nın “süper riskli” olduğunu da belirtti.

Bu hafta başlarında Avrupa Birliği kripto para birimlerini düzenlemek ve sanal para ticaretini azaltmayı düşündüğünü açıklamıştı

Geçtiğimiz yıl bazı kripto yatırımcılarının, Bitcoin’in veya diğer dijital paraların çılgınca dalgalanan fiyatından para kazandığını söyleyebiliriz. Bazı yatırımcılar ise ağır kayıplara maruz kaldı.

Bitcoin fiyatı, inişli çıkışlı bir yıldan sonra 10.600 doları buldu. Geçen senenin aralık ayında neredeyse 20.000 dolar yüksek bir seviyeye yükselen değerinin %70 kadar gerilediğini görmüştük.

8
Alman otomotiv devi Porsche, Blockchain dünyasına adım atıyor. Blockchain teknolojisini araçlarına entegre etmeyi planladığını duyuran Zuffenhausen merkezli firma büyük heyecan uyandırdı.

Porsche, Blockchain ile otomotiv sektöründe devrim yapmaya hazırlanıyor

Yayımladıkları basın bülteninde Berlin merkezli bir teknoloji kuruluşu olan XAIN ile ortaklık kurduğunu açıklayan Porsche, Blockchain uygulamaları geliştirmeye başlıyor. Otomobillerin kilidini açmak ve kilitlemek, park yapmak ya da şirket otomobilini bir çalışana ödünç vermek gibi kurumsal kullanımlar, Blockchain aracılığıyla daha kolay hale getiriliyor.

Bu teknolojiyi bilhassa otomotiv sektöründe kullanılabilir kılan şey, esasen Blockchain’in aslında kamusal defterler olduğu gerçeği. Araç sahipleri teorik olarak kimin, ne zaman araçlarına eriştiğini izleyebilecek. Bu da patlama yaşayan paylaşım ekonomisinde önemli rol oynayabilir.

Yalnızca araç içinde değil, sürücüler arasında da yepyeni bir dönem başlayabilir

Dahası, Blockchain’in otomotiv sektörüne girmesi araç sahipleri arasında P2P (uçtan uca, eşler arası) işlemlerin kapılarını açacak. Araçlarının benzin depolarını veya bataryalarını doldurmak için bir kredi kartı kullanmak yerine sürücüler, dışarı çıkmak için birbirlerine PorscheCoins gönderebilirler.

Araçlarına sağladığı Blockchain entegrasyonuyla çılgın bir seviyede rağbet gören bu sektöre Porsche de böylece adım atmış olacak. Son olarak Kodak, fotoğrafçılar ve ajansların fotoğraf hakları yönetiminde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlamak için kısa bir süre önce KodakCoin’i tanıtmıştı.

Kodak ve Long Island Ice Tea Company, iş modellerini değiştirerek hisselerini uçurmuştu

Kodak, konuyla ilgili duyuruları yaptıktan sonra hisse senedi fiyatı üç katına çıkmıştı. Hızla gelişen teknoloji dünyasında sektörüyle alakasını bu denli kaybettiği görülen bir şirket için hiç fena değil.

İlginç bir başka örnek ise Long Island Ice Tea Company. İsmini iş modeliyle tamamen alakasız bir şekilde Long Blockchain olarak değiştiren şirketin hisse senedi fiyatı, bir gecede iki katına çıkmıştı.

Porsche tarafından yapılan bu hamlenin yatırımcıları kandırmak adına gerçekleştirilmediği aşikar. Lakin yine de, şimdiden heyecan yarattığı görülüyor.

9
Global Trade Review raporlarına göre, uluslararası bankacılık devi HSBC bankası, canlı işlemlerde Blockchain’i test etmeye yakın olarak görülüyor.

Global Trade Review, bankanın canlı Blockchain işlemlerine geçmek için mevcut projelerine dayanan birkaç pilot programı başlatabileceğini bildirdi. Hareket, bu hafta başlarında yapılan özel bir basın toplantısı sırasında ilan edildi.

HSBC bankası pilot programlar başlatacak

HSBC üst düzey yenilik müdürü Joshua Kroeker, programın iki yıl boyunca yürütülen ve Blockchain kullanımını test eden bir program olacağını belirtti.

Süreci başarıyla tamamlayan Kroeker, şunları söyledi:

Alıntı
Önümüzdeki haftalarda ve aylarda müşterilerimizin canlı işlemlerde yer almasıyla ilgili süreci bitirme noktasındayız. Teknoloji uzun bir yol kat etti; güvenlik ve ölçeklenebilirlik açısından çok daha rahatız.

Kroeker, HSBC’nin müşterilerinin çoğunun operasyonlarını dijitalleşt sürecine girdiğini, ancak çoğunun zorluk çektiğini belirtti.

Alıntı
Bu ürün pilot olarak başlatacağımız programlardan biri, bu da heyecan verici olacak.

Banka şu anda müşterileri pilot programlarına entegre ediyor. Kroeker, başarılı olduklarını kanıtlarlarsa projelerin canlı ortamlarına tamamen uygulanacağını ancak bu adımın hem Blockchain uygulaması hem de ağ üzerinde ilave çalışmalar yapılması gerekeceğini söyledi.

GTR’ye göre plan, 2019 yılının başında canlı bir Blockchain ağı başlatmak.

10
Alman Cointelegraph haberine göre, Alman şirketi olan Blockchain tabanlı ödeme hizmeti sağlayıcısı Bitwala kripto piyasası ile ilgili yeni bir hizmet sunuyor. Bu hizmete göre Bitwala, mevduat hesaplarını, uluslararası banka hesap numaralarını (IBAN), SWIFT kodlarını ve ilgili Mastercard bankamatik kartlarını içeren, Alman müşterileri için yeni bir kripto bankacılığı hizmeti başlattığını açıkladı.

Kripto piyasasında ilk olacak projenin onaylanması için Almanya Federal Finansal Denetim Otoritesi (Bakin) ile halen bir başvuru süreci devam ediyor. Ödeme hizmeti sağlayıcısı Bitwala, Alman mevduat sigortasının 100.000 euroya kadar olan miktarda müşteri fonunu koruyacağını vurguluyor. Kuruluşun vereceği hizmet “Blockchain bankacılığı” etiketli hizmet olarak tanıtıldı. Bitwala, böylelikle müşterilerine Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile işlem yapmak ve ödemeye yönelik kapsamlı bir paket sunacak.

Kripto Bankacılığı, normal banka faaliyetlerini de kapsayacak

Banka hesaplarının entegrasyon işlemi tamamlanması ile bu hizmet aynı zamanda normal banka transferlerini ve kredi kartlarının kullanımını da sağlayacaktır. Bu kapsamlı hizmet, Bitwala’nın kripto para birimleri için bankamatik kartı sunma girişiminde bulunduğu ikinci girişimdir.

Şirketin ilk girişimi ise Visa’nın, banka kartı sağlayıcısı Wavecrest ile operasyonlarını durdurma kararı sonrası dondurulmuştu. Bilindiği gibi neredeyse tüm kripto kart sağlayıcıları, büyük kredi kartı ödeme hizmeti veren şirketler tarafından kısıtlamalara maruz kalmıştır. Bundan dolayı İsviçre merkezli Volines, işbirliğini reddeden büyük kart üreticileri yüzünden, faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı.

11
Geçen yıl kripto para madenciliğine olan aşırı talep, GPU pazarında tedarik sıkıntılarına sebep oldu. Bu sıkıntı o kadar büyüdü ki bilim adamları uzayı gözlemlemek için gerekli olan GPU’ları tedarik edemedikleri için, uzay araştırmaları bile aksadı. Bu GPU’lar gözlemevlerinde uzay fotoğraflarını ölçeklendirmede kullanılıyor. Yeni veriler, kripto para madencilerinin geçen yıl yaklaşık 3 milyon GPU satın aldığını ve yaklaşık 776 milyon dolar harcadığını gösteriyor.

Madencilerin GPU talebinden dolayı bilgisayar oyuncuları mağdur oldu

Tüm bu rakamlar piyasayı önemli derecede etkiliyor. Bilgisayar oyuncularının tepkileri bu kadar artmasına rağmen, chip üreticileri kripto para sektörünün değerini gittikçe daha iyi anlamaya başladı. Jon Peddie Research yeni bir rapor yayınlarken araştırma şirketinin başkanı Dr. Jon Peddie şunları söyledi:

Alıntı
“Bilgisayar oyuncuları, kripto para madencilerinin talebi ile iyice güçlenen GPU’lar için hala temel alıcıdır ve olmaya devam edecektir. Madencilik maliyetlerinin artması ile arz ve talep farkları nedeniyle AIB fiyatlarını artıracağından marjlar düştükçe madencilerin ilgisinin azalmasını bekliyoruz.”

AMD’nin pazar payı yaklaşık yüzde 8,1 artarken, Nvidia’nın payı yüzde 6 oranında azaldı. Geçtiğimiz yıl, özellikle GPU pazarı yüzde 4,8 oranında azaldı. AMD’nin Nvidia tercihi, GPU’larındaki fiyatlarının düşüklüğünden kaynaklanıyor. Nvidia CEO’su geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasndaki talebin azalmadığını fakat şirketin grafik kartlarındaki stokların azlığı nedeniyle ilk tercihlerinin bilgisayar oyuncuları olduğunu söylemişti.

Bununla birlikte Nvidia’nın bu açıklaması, AMD’nin satışlarını attırmadı. Daha ucuz ekran kartı alan kripto para madencilerinin ROI (yatırım getirisi) zamanını azaltması sayesinde hala yoğun talep görüyor.

Madenciler için ayrı proje oluşturulacak

Geçen yıl, her iki şirket de daha ucuz kripto para madenciliği için ayrı bir projeleri geliştireceklerini açıklamıştı. Fakat bu konuda hala bilgisayar oyuncularının endişeleri var. JTR’nin analizinde, kripto para madencilerinin hala çip üreticileri için cazip bir müşteri potansiyeli olabileceğini ve bu da fiyatların yakın zamanda düşmeyeceğini gösteriyor.

Dr. Peddie bir çözüm olarak bilgisayar oyuncularının kullanmadıkları GPU’ları, kripto para birimlerinin madenciliği için kullanılabileceğini söylüyor. Böylece madenciler, hem bilgisayar oyuncularını mağdur etmeyecekler, hemde fahiş fiyatlardan kaçabilecekler.

12
Kripto para borsası ve cüzdan hizmeti veren Coinbase dün yaptığı açıklamayla, bir süredir devam eden BTC alım ve satım sorununu çözdüğünü açıkladı.

Coinbase bakım ekibinin, Bitcoin alım ve satışının kullanılmamasına neden olan sorunu araştırıp çözmeleri yaklaşık olarak 7 saat zaman aldı. Dün öğle saatlerinde Coinbase Twitter hesabında sorunu açıklamış ve hızlı bir şekilde çözüm sunacaklarını söylemişlerdi.

Coinbase dün sorunun çözüldüğü açıkladı

Sorun çözülmüş olmasına rağmen Coinbase düzeltme ile güncelleme açıklamasını Twitter ve resmi hesaplardan sorunun düzelmesinden yaklaşık 3 saat sonra duyurmuştu.

Ocak ayında Coinbase’de yine Bitcoin alım ve satımı geçici olarak durdurulmuştu. Şubat ayının ortasında yaşanan sorun ile siteye yatırım yapan kişilerin hesaplarından, yatırdıkları miktarın yaklaşık 10-20 katı fazla para çekilmişti. Bu konuda müşterilerin hışmına uğrayan kripto para borsası, suçlunun kendisi olmadığını ve Visa yüzünden bu sorunun yaşandığını söylemişti.

20 Şubat’ta yapılan açıklama ile Bitcoin Core 0.60.0 sürümü ile artık SegWit’i kademeli olarak olarak destekleyeceklerini açıklamışlardı. Böylece Coinbase kullanıcıları daha hızlı bir şekilde kripto para borsasına Bitcoin transferi yapıp daha az transfer ücreti ödeyecek.

13
Kripto para piyasası düzenleyici cephesinde bir sessizlik hakimmiş gibi gözükse de bu durum fırtınadan önceki sessizlik olabilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ICO’lar hakkında kapsamlı bir soruşturma sürdürüyor. The Wall Street Journal’a göre, Bu soruşturmalar kapsamında ise birkaç Blockchain girişimine celp ve bilgi talebi gönderildi. SEC görünüşe göre, hem ICO’lar hem de halka arzları kapsayan faaliyetler için fikir sahibi olmak istiyor.

Menkul kıymetler düzenleyicisi, menkul kıymet yasalarına aykırı düşebileceğini söyleyen ICO’lar konusunda görüşmeler başlatarak harekete geçmiş gözüküyor. Bu gelişmeleri fiyatlayan BTC fiyatı ise, WSJ raporunun çıkmasından sonra yaklaşık % 3 oranında bir düşüş gösterdi.

ICO’lar milyar dolarlık bir pazarı oluşturuyor.  Geçen yıla oranla ise ICO’ların 5.6 milyar dolardan 6.5 milyar dolara kadar yükseldiğini gözlemledik. 2018, milyarlarca doları bulan Telegram gibi anlaşmalarla ICO’lar için tam bir yükselme yılı oldu. SEC Başkanı Jay Clayton bu ayın başlarında konuyla ilgili “gördüğüm her Token’ın bir menkul değer olduğuna inanıyorum” diyerek, Token’larını bir menkul kıymet değil de, bir kamu hizmeti olarak gören Blockchain girişimleri kurucularının korkutuyor.

Halka açık bir token (Utility Token),  satışı, ancak ekosisteme bağlı belirli bir uygulamasıyla mümkün olabilmektedir. Buna örnek olarak, sanal mal satın almak için token kullanılabilen bir oyun projesini verebiliriz. Fakat az sayıda bulunan  “Utility Token”lar aslında, belirli bir amaca hizmet eden uygulamalarla sınırlıdır. Düzenleyicileri endişelendiren nokta ise, yatırımcıların, bu tür tokenların kendi değerleri üzerinden işlem yapmaya başlamasıdır.

ICO’ların işlem yapıları da SEC tarafından inceleniyor

The Journal’ın haberinde, SEC’in, Mahkeme celbi ile hem token satışı hem de ICO ön satışı “yapısı” için ihraççılardan bilgi talep ettiği bildirildi. Hem ICO’ların hem de IPO’ların (initial public offerings ), para toplama yöntemlerinin ise, çok daha gevşek bir form yapısı bulunuyor. ICO ihracı yapanlar, projenin dünyayı nasıl gördüğüne dair ayrıntılardan oluşan beyaz bir kâğıt ortaya koyuyor.  Düzenleyicilere kayıt yaptırmak gibi bürokratik işlemler ise bağış toplama sürecini yavaşlatıyor.

Bu arada, eski bir SEC yetkilisi olan siber güvenlik danışmanı John Reed Stark, bu ayın başında, ICO ihraç eden şirketlerin yanı sıra, menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği tespit edilen bu yeni teşekküllere danışmanlık yapan benzer avukatların, taranıp, düzenleyicilerin kolay lokmalardan başlayacağını öngörüyor.

Düzenleyiciler daha önce “federal menkul kıymetler kanunlarına aykırı olarak ICO teklif edenlere karşı icra önlemleri önermişti. SEC aynı zamanda geçen yıl piyasaya çıkan yeni dijital Tokenları incelemek için yeni bir kripto odaklı görev üstlendi. Ve şu ana kadar bu sektördeki birkaç şirketin işlemleri durduruldu yada bu faaliyetlerinden caydırıldı.

14
Marshall Adaları Cumhuriyeti’nden iki hükümet yetkilisi, 28 şubat tarihinde Bloomberg ile yaptıkları röportajda kendilerine ait kripto para Sovereign’i çıkaracaklarını duyurdu.

Konuşan iki yetkiliden biri, Senatör Kenneth Kedi, Pasifik ülkesinde parlementonun bu hafta çıkarılacak kripto para birimini Sovereign (SOV) olarak adlandırılacağını onayladığını söyledi.

Marshall Adaları şu anda Amerikan dolarını resmi para birimi olarak kullanılmakta. Sovereign kripto parası, doların yanına bir alternatif para birimi olacak. Kedi Bloomberg’e, konsey tarafından nihai onay alması durumunda ICO olarak projelendirilerek çıkış yapacağını söyledi.

Sovereign, Marshall Adaları için büyük bir adım olacak

Başkan yardımcısı David Paul’un Bloomberg’e verdiği demeçte, 2018 yılı sonundan önce devlet tarafından çıkarılacak olan yeni kripto paranın özellikle ülkenin uzun vadeli ihtiyaçlarını hedef alacağını söyledi.

Bu açıklamalar Venezuela’nın petrol destekli kripto para projesi olarak başlatılan Petro ile aynı saatte gerçekleşirken, Türkiye ve İran da kendi ulusal kripto para birimlerini çıkarmak istediklerini açıklamıştı.

Bu arada Sovereign, ülkede yaşayan 53 bin vatandaşın ihtiyaçlarını nispeten daha küçük bir ölçekte ele alacaktır. Rapora göre ICO’dan sağlanacak nakit gelir, ABD tarafından gerçekleştirilen nükleer testlerden dolayı mağdur olan vatandaşların sağlık masraflarına ayrılacak.

Başkan Hilda Heine bu konuda şunları söyledi:

Alıntı
“Bu olay halkımız için tarihi bir adımdır. Nihai olarak doların yanı sıra kendi para birimimizi kullanırız. Yani bu adım bir bakımdan ulusal özgürlüğümüzü pekiştirecektir diyebiliriz.”

15
Fundstrat’ın stratejisti ve kurucu ortağı Tom Lee, Bitcoin’in (BTC) yıl ortası itibariyle 20.000 dolara, yıl sonunda da 25.000 dolara ulaşacağına dair tahmini tekrarladı.

Ayrıca Lee’nin 28 Şubat tarihli Fundrage raporunda, 2018’de en az üç halka açık şirketin kendi kripto paralarını yayınlamasını beklediğini yazıyor. Ayrıca Lee’nin, Bitcoin’in bu yıl iki katına çıkabileceğini öngördüğü 2018 başında yaptığı yorumlarını desteklemeyi sürdürdüğü belirtildi.

CoinMarketCap’e göre BTC’nin günlük işlem hacmi, aralık ayında 20,000 doların üstünde iken yapılan günlük işlem hacminin sadece yarısı. Lee, geleneksel şirketlerin kendi kripto para birimlerini yaratma modasına değinerek şunları belirtti:

Alıntı
“Zaten üç büyük şirket yaptıkları açıklamalarda, kripto para piyasalarına olumlu baktıklarını söylemişlerdi.”

Raporda bir çok büyük şirketin kripto para piyasasına gireceği yazıyor

Lee, Rakuten adlı Japonya’nın e-ticaret şirketinin kripto para dünyasına adım atması gibi örneklerin,daha önce öngördüğü yıl sonu Bitcoin fiyatlarına destek olacağını söyledi. BTC’de ki fiyat düşüşlerine bakılmaksızın bu sene bir çok şirketin kendi kripto para birimlerini başlatacağını belirtti. Ayrıca,Japon mesaj uygulaması Line‘ın ocak ayında bir kripto para borsası açacağından ve uygulama içinde kripto para kullanılacağı duyurusundan da bahsetti.

Raporda ayrıca şuana kadar kripto para piyasasına gireceği ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Starbucks, Facebook ve Amazon gibi birçok büyük şirketin bu yıl Blockchain teknolojisini kullanacakları da yazıyor.

Tom Lee ağustos ayında Bitcoin 20.000 dolar olacak demişti

Lee, Starbucks yönetim kurulu başkanına 27 Şubat tarihindeki açıklamasında bir tüketici ödeme uygulaması için Blockchain’in olası kullanımını işaret etmesine değindi ve hem Facebook hem de Amazon’un bu sene bir kripto stratejisi ilan edeceğini öne sürdü. Facebook’un halka açılması durumunda,hisse senedi opsiyonlu yatırımcıların yanı sıra bir ICO’Da düzenlenebileceğini düşündüğünü söyledi.

Geçmişte Lee’nin, Bitcoin fiyatına ilişkin yaptığı öngörülerin çoğu doğru çıkmıştı. Ağustos 2017’de BTC 6.000 dolarda iken yıl sonunda 20.000 dolar olacağını söylemiş ve hedefi tutturmuştu.

Sayfa: [1] 2 3 ... 39