Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Haberler: Forumumuz yenilendi ve artık daha dinamik. Sürekli güncel içeriklerle giderek büyümeye devam ediyor. Bizimle birlikte olan herkese çok teşekkür ederiz!


İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - beowulf

Sayfa: [1] 2 3 ... 38
1


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, gizlilik odaklı kripto para Bytecoin’i listelediğini duyurdu.

Borsa tarafından yapılan açıklamada, “Binance üzerinde alım satım için BCN/BNB, BCN/BTC ve BCN/ETH çiftleri şimdi hazır. BCN yatırmaya ve alım satıma şimdi başlayabilirsiniz.” denildi.

Borsa tarafından yapılan bu duyuruyla birlikte Bytecoin‘in fiyatı, pozitif yönde momemtum kazandı.

Binance’in henüz ortalamaya dahil edilmediği CoinMarketCap verilerine göre, duyuru öncesinde 0.0069 dolardan işlem gören BCN, duyuruyla birlikte yaklaşık yüzde 90‘lık bir yükselişle 0.013 dolara kadar çıktı. Binance üzerinde ise durum çok farklıydı. Artış yüzde 700‘leri buldu. BCN, şu sıralar Binance’de yüzde 500’lük bir artışla 0.17 dolardan işlem görüyor.

2
Kendisinin Bitcoin’i icat eden Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright, Bitcoin hırsızlığı nedeniyle açılan bir dava ile karşı karşıya. Eski iş ortağından 5 milyar dolar değerinde Bitcoin çaldığı iddia edilen Wright, geçmişte ortağı Dave Kleiman ile beraber bir Bitcon madenciliği şirketi kurmuştu.

Kurulan bu şirket ile 550 bin ve 1.5 milyar arasında Bitcoin çıkaran ikilinin beraberliği daha sonra Kleiman’ın hayatını kaybetmesi ile son buldu. Kleiman’ın ailesinin iddiasına göre bu olaydan sonra Wright çıkardıkları Bitcoin’lerin kayıtlarını değiştirdi ve tarihlerini de geriye aldı. Düzenlenen belgelerle de ortağın herhangi bir kar payı olmadığı ortaya çıktı.

Craig Wright aile işe karşı karşıya

Dave Kleiman’ın ailesi şu an değeri 10 milyar dolar civarında olan Bitcoin’lerin iade edilmesini talep ediyor. Bunun yanı sıra şu sıralar Wright’ın da başının vergi suçu nedeniyle belada olduğu iddia ediliyor. Bitcoin’lerin vergi borçlarının kapatılması için kullanılmış olması da ortaya atılan iddialara göre muhtemel.

Gelen bilgilere göre Kleiman’ın ailesi dava dosyasında iddiaları destekleyecek birçok kanıta sahip. Mahkemeye sunulan bir e-maile göre Wright eski ortağının kardeşine, Kleiman’a ait 300 bin Bitcoin’in kendisinde olduğunu belirten bir mesaj atmış. Ancak bu paraların şirket giderleri için kullanıldığını söylemiş.

Davadaki iddialara göre, Wright’ın Dave’i kandırarak, Bitcoin ve Blockchain teknolojisi fikrinin mülkiyet haklarını çaldı. Buna ek olarak, Dave’in varlıklarını şirketlerine devrettiği iddiasıyla bir dizi sözleşme imzaladı ve tarihlerini geriye aldı. Bakalım davanın sonucunda neler yaşanacak.

Her ne kadar Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu gizemini koruyorsa, Bitcoin’in Craig Wright ve Dave Kleiman tarafından yaratıldığı da iddia ediliyor.

3
Bitcoin / Yeni altın, Bitcoin olabilir mi?
« : Mart 02, 2018, 03:22:33 ÖÖ »
Bitcoin, yatırımcılar için güvenli bir liman olma yolunda yeni altın olarak güven vermeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Yatırımcıların Bitcoin almak için altın satmaya başlaması nedeniyle altın ve kripto para fiyatları arasında bir korelasyon ortaya çıktı. Analistler, fiyatların son zamanlarda bir düzeltmeye girmesine rağmen trendin devam etmesini bekliyorlar.

Kıymetli madeni sermaye Bitcoin’e yöneliyor

Ocak ayında yayımlanan 2017 Altın Araştırmasına göre Thomson Reuters analistleri, Aralık ayında fiyatları artan kripto paralara, değerli metallerden önemli miktarlarda sermaye yönlendirdiğini açıkladı. Rapor, perakende yatırımcıların günümüzde daha kısa bir yatırım ufku yaşadıklarını belirtiyor. Ayrıca birçok yatırımcının kripto para birimi ile işlem yapmanın cazibesine karşı koyamadığını da söylüyor.

RBC Sermaye Piyasaları stratejisti Christopher Louney, Fortune dergisine altın değeri ile kripto döviz fiyatları arasındaki potansiyel bir korelasyon olan gelişmenin oldukça yeni olduğunu açıkladı. Altının değeri ile kripto döviz fiyatları arasında potansiyel bir korelasyon olduğunu fark ettiğini belirtti.

Louney, daha önce herhangi bir ilişki bulunmuyor olsa da, eğilim 2017 sonunda ortaya çıktı ve 2018 başlarında devam etti. – Bitcoin fiyatı dört misli yükseldiğinde, yatırımcılar kripto para birimi satın almak için önemli ölçüde altın portföylerini adeta boşaltmışlardı.

Louney, korelasyonun küçük olduğunu ve altın fiyatlarının taşınması için henüz yeterli olmadığını da vurguladı. Ayrıca, yatırımcıların henüz güvenli liman olarak altın yerine Bitcoin tercih ettiklerini söylemenin erken olduğunu da dile getirdi. Geleneksel olarak ise makroekonomik faktörler, altın fiyatlarına etki ederek, borsa performansı gibi oyun alanına hâkim olmaya devam ediyor.

Louney, altın fiyatlarının artan hisse senedi getirileri nedeniyle yıla ortalama 1.303 dolarla başladığını, yıl boyunca ise düşük seviyelerde seyredebileceğini söyledi.

Bitcoin’i yeni altın olarak görmek için önünde uzun bir yol var

Christopher Louney, Bitcoin’in, yüksek volatiliteye sahip olması yanı sıra, diğer yatırım varlıklarına kıyasla nispeten bilinmeyen bir varlık olduğu görüşünde. Altın, buna kıyasla, kurumsal yatırımcılar ile iyi bir şekilde kurulmuş ve bol miktarda likiditeye sahiptir.

Bitcoin ticaret hacmi günlük ticarette 3 milyar doların üzerinde bir seviyeye ulaşırken, altın ticaret hacmi günde 250 milyar dolara ulaştı.

Bitcoin-altın korelasyonu zamanla artabilir. Gelişen ilişki, aynı zamanda araların ikame olabileceği anlamına da gelebilir. Bitcoin yatırımcıları zor zamanlarda kripto paralarına bağlı nakitlerini daha az volatiliteye sahip altın için kullanabilirler.

Ocak ayında bankanın müşterilerine gönderilen bir raporda, Goldman Sachs analisti Zach Pandl, Bitcoin talebindeki hızlı artışın, düzenlenen para sistemleri ve mevcut bankacılık altyapıları arasındaki artan memnuniyetsizlik nedeniyle tetiklendiğini yazdı.

Pandl, kripto para birimleri olgunlaşarak büyük bir varlık sınıfına dönüştüğü için uzun vadede Bitcoin gibi dijital para birimlerinin daha düşük getiri sağlayacağını, ancak altın ve diğer güvenli liman varlıkları gibi yüksek seviyede istikrarı göstereceğini belirtti.

4
Geçen yıl kripto para madenciliğine olan aşırı talep, GPU pazarında tedarik sıkıntılarına sebep oldu. Bu sıkıntı o kadar büyüdü ki bilim adamları uzayı gözlemlemek için gerekli olan GPU’ları tedarik edemedikleri için, uzay araştırmaları bile aksadı. Bu GPU’lar gözlemevlerinde uzay fotoğraflarını ölçeklendirmede kullanılıyor. Yeni veriler, kripto para madencilerinin geçen yıl yaklaşık 3 milyon GPU satın aldığını ve yaklaşık 776 milyon dolar harcadığını gösteriyor.

Madencilerin GPU talebinden dolayı bilgisayar oyuncuları mağdur oldu

Tüm bu rakamlar piyasayı önemli derecede etkiliyor. Bilgisayar oyuncularının tepkileri bu kadar artmasına rağmen, chip üreticileri kripto para sektörünün değerini gittikçe daha iyi anlamaya başladı. Jon Peddie Research yeni bir rapor yayınlarken araştırma şirketinin başkanı Dr. Jon Peddie şunları söyledi:

Alıntı
“Bilgisayar oyuncuları, kripto para madencilerinin talebi ile iyice güçlenen GPU’lar için hala temel alıcıdır ve olmaya devam edecektir. Madencilik maliyetlerinin artması ile arz ve talep farkları nedeniyle AIB fiyatlarını artıracağından marjlar düştükçe madencilerin ilgisinin azalmasını bekliyoruz.”

AMD’nin pazar payı yaklaşık yüzde 8,1 artarken, Nvidia’nın payı yüzde 6 oranında azaldı. Geçtiğimiz yıl, özellikle GPU pazarı yüzde 4,8 oranında azaldı. AMD’nin Nvidia tercihi, GPU’larındaki fiyatlarının düşüklüğünden kaynaklanıyor. Nvidia CEO’su geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasndaki talebin azalmadığını fakat şirketin grafik kartlarındaki stokların azlığı nedeniyle ilk tercihlerinin bilgisayar oyuncuları olduğunu söylemişti.

Bununla birlikte Nvidia’nın bu açıklaması, AMD’nin satışlarını attırmadı. Daha ucuz ekran kartı alan kripto para madencilerinin ROI (yatırım getirisi) zamanını azaltması sayesinde hala yoğun talep görüyor.

Madenciler için ayrı proje oluşturulacak

Geçen yıl, her iki şirket de daha ucuz kripto para madenciliği için ayrı bir projeleri geliştireceklerini açıklamıştı. Fakat bu konuda hala bilgisayar oyuncularının endişeleri var. JTR’nin analizinde, kripto para madencilerinin hala çip üreticileri için cazip bir müşteri potansiyeli olabileceğini ve bu da fiyatların yakın zamanda düşmeyeceğini gösteriyor.

Dr. Peddie bir çözüm olarak bilgisayar oyuncularının kullanmadıkları GPU’ları, kripto para birimlerinin madenciliği için kullanılabileceğini söylüyor. Böylece madenciler, hem bilgisayar oyuncularını mağdur etmeyecekler, hemde fahiş fiyatlardan kaçabilecekler.

5
Kripto para borsası ve cüzdan hizmeti veren Coinbase dün yaptığı açıklamayla, bir süredir devam eden BTC alım ve satım sorununu çözdüğünü açıkladı.

Coinbase bakım ekibinin, Bitcoin alım ve satışının kullanılmamasına neden olan sorunu araştırıp çözmeleri yaklaşık olarak 7 saat zaman aldı. Dün öğle saatlerinde Coinbase Twitter hesabında sorunu açıklamış ve hızlı bir şekilde çözüm sunacaklarını söylemişlerdi.

Coinbase dün sorunun çözüldüğü açıkladı

Sorun çözülmüş olmasına rağmen Coinbase düzeltme ile güncelleme açıklamasını Twitter ve resmi hesaplardan sorunun düzelmesinden yaklaşık 3 saat sonra duyurmuştu.

Ocak ayında Coinbase’de yine Bitcoin alım ve satımı geçici olarak durdurulmuştu. Şubat ayının ortasında yaşanan sorun ile siteye yatırım yapan kişilerin hesaplarından, yatırdıkları miktarın yaklaşık 10-20 katı fazla para çekilmişti. Bu konuda müşterilerin hışmına uğrayan kripto para borsası, suçlunun kendisi olmadığını ve Visa yüzünden bu sorunun yaşandığını söylemişti.

20 Şubat’ta yapılan açıklama ile Bitcoin Core 0.60.0 sürümü ile artık SegWit’i kademeli olarak olarak destekleyeceklerini açıklamışlardı. Böylece Coinbase kullanıcıları daha hızlı bir şekilde kripto para borsasına Bitcoin transferi yapıp daha az transfer ücreti ödeyecek.

6
Kripto para piyasası düzenleyici cephesinde bir sessizlik hakimmiş gibi gözükse de bu durum fırtınadan önceki sessizlik olabilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ICO’lar hakkında kapsamlı bir soruşturma sürdürüyor. The Wall Street Journal’a göre, Bu soruşturmalar kapsamında ise birkaç Blockchain girişimine celp ve bilgi talebi gönderildi. SEC görünüşe göre, hem ICO’lar hem de halka arzları kapsayan faaliyetler için fikir sahibi olmak istiyor.

Menkul kıymetler düzenleyicisi, menkul kıymet yasalarına aykırı düşebileceğini söyleyen ICO’lar konusunda görüşmeler başlatarak harekete geçmiş gözüküyor. Bu gelişmeleri fiyatlayan BTC fiyatı ise, WSJ raporunun çıkmasından sonra yaklaşık % 3 oranında bir düşüş gösterdi.

ICO’lar milyar dolarlık bir pazarı oluşturuyor.  Geçen yıla oranla ise ICO’ların 5.6 milyar dolardan 6.5 milyar dolara kadar yükseldiğini gözlemledik. 2018, milyarlarca doları bulan Telegram gibi anlaşmalarla ICO’lar için tam bir yükselme yılı oldu. SEC Başkanı Jay Clayton bu ayın başlarında konuyla ilgili “gördüğüm her Token’ın bir menkul değer olduğuna inanıyorum” diyerek, Token’larını bir menkul kıymet değil de, bir kamu hizmeti olarak gören Blockchain girişimleri kurucularının korkutuyor.

Halka açık bir token (Utility Token),  satışı, ancak ekosisteme bağlı belirli bir uygulamasıyla mümkün olabilmektedir. Buna örnek olarak, sanal mal satın almak için token kullanılabilen bir oyun projesini verebiliriz. Fakat az sayıda bulunan  “Utility Token”lar aslında, belirli bir amaca hizmet eden uygulamalarla sınırlıdır. Düzenleyicileri endişelendiren nokta ise, yatırımcıların, bu tür tokenların kendi değerleri üzerinden işlem yapmaya başlamasıdır.

ICO’ların işlem yapıları da SEC tarafından inceleniyor

The Journal’ın haberinde, SEC’in, Mahkeme celbi ile hem token satışı hem de ICO ön satışı “yapısı” için ihraççılardan bilgi talep ettiği bildirildi. Hem ICO’ların hem de IPO’ların (initial public offerings ), para toplama yöntemlerinin ise, çok daha gevşek bir form yapısı bulunuyor. ICO ihracı yapanlar, projenin dünyayı nasıl gördüğüne dair ayrıntılardan oluşan beyaz bir kâğıt ortaya koyuyor.  Düzenleyicilere kayıt yaptırmak gibi bürokratik işlemler ise bağış toplama sürecini yavaşlatıyor.

Bu arada, eski bir SEC yetkilisi olan siber güvenlik danışmanı John Reed Stark, bu ayın başında, ICO ihraç eden şirketlerin yanı sıra, menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği tespit edilen bu yeni teşekküllere danışmanlık yapan benzer avukatların, taranıp, düzenleyicilerin kolay lokmalardan başlayacağını öngörüyor.

Düzenleyiciler daha önce “federal menkul kıymetler kanunlarına aykırı olarak ICO teklif edenlere karşı icra önlemleri önermişti. SEC aynı zamanda geçen yıl piyasaya çıkan yeni dijital Tokenları incelemek için yeni bir kripto odaklı görev üstlendi. Ve şu ana kadar bu sektördeki birkaç şirketin işlemleri durduruldu yada bu faaliyetlerinden caydırıldı.

7
Marshall Adaları Cumhuriyeti’nden iki hükümet yetkilisi, 28 şubat tarihinde Bloomberg ile yaptıkları röportajda kendilerine ait kripto para Sovereign’i çıkaracaklarını duyurdu.

Konuşan iki yetkiliden biri, Senatör Kenneth Kedi, Pasifik ülkesinde parlementonun bu hafta çıkarılacak kripto para birimini Sovereign (SOV) olarak adlandırılacağını onayladığını söyledi.

Marshall Adaları şu anda Amerikan dolarını resmi para birimi olarak kullanılmakta. Sovereign kripto parası, doların yanına bir alternatif para birimi olacak. Kedi Bloomberg’e, konsey tarafından nihai onay alması durumunda ICO olarak projelendirilerek çıkış yapacağını söyledi.

Sovereign, Marshall Adaları için büyük bir adım olacak

Başkan yardımcısı David Paul’un Bloomberg’e verdiği demeçte, 2018 yılı sonundan önce devlet tarafından çıkarılacak olan yeni kripto paranın özellikle ülkenin uzun vadeli ihtiyaçlarını hedef alacağını söyledi.

Bu açıklamalar Venezuela’nın petrol destekli kripto para projesi olarak başlatılan Petro ile aynı saatte gerçekleşirken, Türkiye ve İran da kendi ulusal kripto para birimlerini çıkarmak istediklerini açıklamıştı.

Bu arada Sovereign, ülkede yaşayan 53 bin vatandaşın ihtiyaçlarını nispeten daha küçük bir ölçekte ele alacaktır. Rapora göre ICO’dan sağlanacak nakit gelir, ABD tarafından gerçekleştirilen nükleer testlerden dolayı mağdur olan vatandaşların sağlık masraflarına ayrılacak.

Başkan Hilda Heine bu konuda şunları söyledi:

Alıntı
“Bu olay halkımız için tarihi bir adımdır. Nihai olarak doların yanı sıra kendi para birimimizi kullanırız. Yani bu adım bir bakımdan ulusal özgürlüğümüzü pekiştirecektir diyebiliriz.”

8
Fundstrat’ın stratejisti ve kurucu ortağı Tom Lee, Bitcoin’in (BTC) yıl ortası itibariyle 20.000 dolara, yıl sonunda da 25.000 dolara ulaşacağına dair tahmini tekrarladı.

Ayrıca Lee’nin 28 Şubat tarihli Fundrage raporunda, 2018’de en az üç halka açık şirketin kendi kripto paralarını yayınlamasını beklediğini yazıyor. Ayrıca Lee’nin, Bitcoin’in bu yıl iki katına çıkabileceğini öngördüğü 2018 başında yaptığı yorumlarını desteklemeyi sürdürdüğü belirtildi.

CoinMarketCap’e göre BTC’nin günlük işlem hacmi, aralık ayında 20,000 doların üstünde iken yapılan günlük işlem hacminin sadece yarısı. Lee, geleneksel şirketlerin kendi kripto para birimlerini yaratma modasına değinerek şunları belirtti:

Alıntı
“Zaten üç büyük şirket yaptıkları açıklamalarda, kripto para piyasalarına olumlu baktıklarını söylemişlerdi.”

Raporda bir çok büyük şirketin kripto para piyasasına gireceği yazıyor

Lee, Rakuten adlı Japonya’nın e-ticaret şirketinin kripto para dünyasına adım atması gibi örneklerin,daha önce öngördüğü yıl sonu Bitcoin fiyatlarına destek olacağını söyledi. BTC’de ki fiyat düşüşlerine bakılmaksızın bu sene bir çok şirketin kendi kripto para birimlerini başlatacağını belirtti. Ayrıca,Japon mesaj uygulaması Line‘ın ocak ayında bir kripto para borsası açacağından ve uygulama içinde kripto para kullanılacağı duyurusundan da bahsetti.

Raporda ayrıca şuana kadar kripto para piyasasına gireceği ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Starbucks, Facebook ve Amazon gibi birçok büyük şirketin bu yıl Blockchain teknolojisini kullanacakları da yazıyor.

Tom Lee ağustos ayında Bitcoin 20.000 dolar olacak demişti

Lee, Starbucks yönetim kurulu başkanına 27 Şubat tarihindeki açıklamasında bir tüketici ödeme uygulaması için Blockchain’in olası kullanımını işaret etmesine değindi ve hem Facebook hem de Amazon’un bu sene bir kripto stratejisi ilan edeceğini öne sürdü. Facebook’un halka açılması durumunda,hisse senedi opsiyonlu yatırımcıların yanı sıra bir ICO’Da düzenlenebileceğini düşündüğünü söyledi.

Geçmişte Lee’nin, Bitcoin fiyatına ilişkin yaptığı öngörülerin çoğu doğru çıkmıştı. Ağustos 2017’de BTC 6.000 dolarda iken yıl sonunda 20.000 dolar olacağını söylemiş ve hedefi tutturmuştu.

9
Dünya çapında faaliyetlerde bulunan iki ana banka, Blockchain teknolojisi ile çalışan DLT platformu (dağıtılmış defter teknolojisi) üzerinden 25 milyon € (30 milyon $) değerinde menkul kıymet ihraç ettiğini açıkladı.

Bir duyuru yayınlayan Credit Suisse, bir finansal kaynak yönetimi şirketi olan HQLAX ve kurumsal Blockchain konsorsiyumu olan R3 tarafından ortaklaşa geliştirilen bir teminat verme Blockchain uygulamasını kullanarak, Hollanda bankası ING ile menkul kıymetler borç verme işlemini tamamladığını açıkladı.

Credit Suisse, R3’ün Corda dağıtımlı defter platformunu temel alan bu uygulamanın, geleneksel sistemlere kıyasla daha kullanışlı olduğunu ifade etti. Ayrıca  İki bankanın Hollanda ve Almanya devlet tahvillerini daha etkili bir şekilde takas olanağı sağladığını da söyledi.

HQLAX Nisan 2017’de Credit Suisse ve ING’nin içinde bulunduğu beş banka ve R3 ile ortak bir girişim başvurusunda bulunmuştu.

10
Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki araç sahipleri, hükümetin desteklediği bir Blockchain platformu sayesinde yakında araçlarının tüm yaşam öyküsünü takip edebilecekler.

Arabian Business’a göre ulaşım yetkilileri, sahiplerinin araçlarının imalattan hurda olana kadar olan bütün süreci takip etmeye olanak tanıyan Blockchain tabanlı bir araç yönetim sistemi yaratma planlarını açıkladı.

Başlangıçta, Blockchain tabanlı platform yalnızca Dubai’deki otomobilleri izleyecek ancak sonraki aşamalarda Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tüm otomobiller için kapsama alanı genişleyecek. Yol ve taşımacılık yetkilileri, sistemin 2020’den önce başlayacağını söylüyor.

Otomativ sektöründe bir ilk olacak

RTA’nın başkanı ve yürütme direktörü Mattar Al Tayer, yeni Blockchain destekli sistemin, güvenli araç pazarına yardım edeceğini belirtti. Bu hizmeti sunan dünyanın ilk devlet tarafından başlatılan platform olacağını da söyledi. Tayer, Arabian Business’a şunları söyledi:

Alıntı
“Blockchain, tüm iş ağına şeffaf bir kayıt imkanı sağlıyor. Sistem her bir araç için alıcıların ve satıcıların, aracın ömrü boyunca nerede olduğunu takip etme olanağı tanıyor. Platform araç üreticilerini, bayileri, düzenleyicileri, sigorta şirketlerini, alıcıları, satıcıları ve hatta garajlar dahil birçok aşamaya fayda sağlayarak,araç işlemlerinde şeffaflık, güven,uyuşmazlıkları önleme ve hizmet maliyetlerini düşürme gibi konularda yarar sağlar. Tedarik zincirleri için akıllı ve daha verimli sistemler oluşturmak için mülkiyet, satış ve kaza geçmişini izler.”

Dubai’de başlayacak proje daha sonra tüm ülkeye yayılacak

Ulaşım yetkilileri, projenin stratejisi konusunda danışman olarak teknoloji devi IBM ile birlikte çalışacak. Arabian Business’e göre; gümrük, polis, Ekonomik Kalkınma Departmanı, Emirlik Otoritesi Standardizasyon ve Metroloji, Emirlik Nüfus Departmanı ve İçişleri Bakanlığı da araç takip platformuyla ortaklık yapacak.

Blockchain tabanlı proje, Dubai’deki devlet kurumlarının dünyanın her yerinden daha gelişmiş olmasını amaçlayan Dubai 10X girişiminin bir parçası olarak geliyor. Bu girişim, aynı zamanda Dubai Yürütme Konseyi Başkanı da olan Dubai Başbakanı Şeyh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum tarafından geçen yıl 5. Dünya Hükümet Zirvesi’nde başlatıldı.

11
Japon elektrik üreticisi ve tedarikçisi Kumamoto-Energy, kripto para madenciliği için güneş enerjisi kullanmaya başladığını açıkladı. Bu gelişme, kripto para madenciliğinin yenilenebilir enerjiyi kullanarak daha yeşil bir geleceği nasıl koruyabilceğini gösteren bir örnek oldu.

Kumamoto-Energy Co. Ltd., Kasım 2017’de OZ Mining adıyla bir kripto para maden işletmesi şirketi ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Şirket kripto para birimleri için güneş enerjisi üretim tesislerinde üretilen ve artan elektrikle etkin bir şekilde madencilik yapmayı hedeflediğini belirtmişti.

Japon elektrik şirketi madenciler için alternatif bir seçenek sunacak

Şirket, OZ Mining’in Kumamoto-Energy’den elektrik satın aldığını ve veri merkezi tesislerini (madencilik çiftlikleri) ve konteyner tabanlı madencilik teçhizatlarını kurduğunu açıkladı. Bu miktar müşterilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecek. Şirket ayrıca, birden fazla madencinin birlikte kullanabileceği sistemleri üretip satmakta.

Kripto para birimlerinde en çok eleştirilen noktalardan birisi, üretim süreçlerinin pahalı olması ve güç gerektirmesi. Kripto para madenciliği endüstrisinin, santralleri devralacağı ve yeryüzündeki elektriğin büyük kısmının kripto para için kullanılacağından dolayı endişeler var. Çevreciler özellikle Bitcoin madenciliğinin, bazı ülkelerden daha fazla enerji tüketiyor olması ve kontrol edilmeden kullanılmaya devam edilmesi durumunda bir çevre felaketine yol açacağını belirtiyor.

Kumamoto’dan gelen bu haber ile kripto para madenciliği, çevreyi daha az kirleterek yeşili koruyabileceğini göstermiş oldu. Güneş, rüzgar, hidroenerji ve jeotermal gibi birçok yenilenebilir enerji kaynağı tüketicilerden uzaktaki bölgelerde bulunuyor. Ayrıca, geleneksel ve çevreyi daha fazla kirleten kaynaklara kıyasla verimleri pek stabil olmuyor.

12
Moskova iflas mahkemesi, iflas etmiş bir borçlu kişinin, kripto para birimleri kullanarak borçlarını ödemesini kabul etmeme kararı aldı. Davanın mütevellisi, iflas alanında ki borçlarını kripto ile ödemek istedi ancak hakimi ikna edemedi.

Mahkeme, iflas durumunda borçların kripto para ile ödenmesini reddetti

Moskova Tahkim Mahkemesi, geçen hafta Ekim ayında iflas başvurusunda bulunan Rus vatandaş Ilya Tsarkov’un, iflas davasında alacaklılara borçların ödenmesi için kripto para kullanılamayacağını bu hafta karara bağladı.

Mahkeme salonundan dava için atanan mütevelli Aleksey Leonov’un, Tsarkov’un borç ödemesi olarak dijital birikimlerini vermeyi önerdiğini bildirdi. Kripto paraların, kesinlikle satılabilen bir varlık olduğunu iddia etti.

Mahkemede borçlarını kripto ile ödemek istedi

Leonov, iflas varlıklarında dijital para birimin yer alması konusunda ısrar ederken, Rusya Federasyonu yasalarının kripto para birimini mülk olarak tanımadığı kaydedildi. Mahkeme bu sebeple, Ilya Tsarkov’un borçlarını kripto ile ödemek istemesini reddetti. Mahkeme, Leonov’un tutumu konusunda anlaşamadı. Haber ekibinin söylediğine göre:

Alıntı
Kararda belirtilen gibi kripto para konsepti, dijital paranın mülk olarak tanınmaması ve dolayısıyla iflas varlıklarına dahil edilmemesi anlamına geliyor. Bu mevcut mevzuatta belirtilmemiştir.

13
Litecoin / Şubat Ayında En Çok Litecoin Kazandırdı
« : Mart 02, 2018, 03:09:27 ÖÖ »
Kripto para piyasaları 2017 sonunda müthiş bir yükseliş dönemine girdi. 6 bin dolardan 20 bin dolara uzun ve kesintisiz bir tırmanışa geçen bitcoin, peşine altcoin’leri de taktı. 2018’e ise keskin düşüşlerle girildi ve kripto paralar tekrar eski fiyat seviyelerine döndü. Ocak ayını kıpkırmızı fiyat grafikleriyle kapatan kripto paralar için Şubat ayı ‘kıpırdanma dönemi’ olarak kayıtlara geçti.

Şubat ayında kripto paraların çoğu önceki aya kıyasla daha iyi bir performans gösterse de, tüm spot ışıklarını üzerine çekmeyi başaran kripto para tartışmasız litecoin oldu. Litecoin 11 milyar doların üzerinde piyasa değeriyle en büyük 5. kripto para konumunda. Bitcoin’in % 4 değer kaybettiği Şubat ayında litecoin tam % 21’lik bir büyüme oranı yakaladı.

Bitcoin’deki düşüş bir yana; listenin 2. ve 3. sırasındaki ethereum ve ripple da yıl bazında sırasıyla  % 20 ve % 22 düştü. Şubat ayında kripto para piyasası % 8 değer kaybına uğradı ve haberimizin yayına girdiği sırada kripto paraların toplam hacmi 450 milyar doların az üstünde seyrediyor.

Peki litecoin neden fark yarattı? Bunun belki de en büyük sebebi Bloomberg Terminal’ın litecoin’i Şubatın ikinci haftasında platformuna eklemiş olması. Tüm dünyadan BTC, XRP, ETH gibi kripto paraların fiyat takibini yapan finansal müşteriler artık takip ekranında LTC’yi de görmeye başladı.

Şubat ayındaki iyi performansına rağmen litecoin tüm zamanlar rekoruna oldukça uzak. Bitcoin’in 20 bine vurduğu ve altcoin’lerin zirve yaptığı Aralık ayında litecoin de 365 dolarla tüm zamanlar rekorunu kırmıştı. Birçok kaynak litecoin’i geleceği en parlak para birimleri arasında gösteriyor.

14
Microsoft şirketinin kurucusu olan Bill Gates, 27 Şubat’ta Reddit’in “Ask Me Anything” serisine katıldı ve kullanıcılardan gelen soruları yanıtladı. Bill Gates’e kripto paralar hakkında da sorular soruldu ve kripto paraların “insanların ölümüne doğrudan neden olmuş nadir bir teknoloji”olduklarını söyleyen Gates kullanıcılardan ciddi tepki çekti.

Gates’in yorumu şu şekilde:

Alıntı
“Kripto paraların ana özellikleri anonim olmaları. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Hükûmeti aklanan paraları, kaçırılan vergileri ve teröristlere aktarılan paraları yakalayabiliyor olması iyi bir şey. Kripto paralar şu anda Fentanil ve diğer ilaçları satın almak için kullanılıyorlar dolayısıyla bunlar, insanların ölümüne doğrudan neden olmuş nadir bir teknoloji.”

İnternet aracılığıyla ilaç satın almak gittikçe yaygınlaşıyor olsa da yasa dışı ilaç satın alan pek çok kişi hala daha bu işlemi gerçekleştirmek için “geleneksel metotları” tercih ediyor. 2017’de yapılan bir Küresel İlaç Anketine göre ülke fark etmeksizin, ilaç kullanıcılarının yarısından biraz azı dark web’i kullanarak ilaç satın alıyor. Dark net’i kullanarak ilaç satın alan kullanıcıların küresel medyan oranı %10.1.

Gates’in kripto paralara yönelik yaptığı bu yorum pek çok Reddit kullanıcısı tarafından kötü karşılandı. Bazı kullanıcılar Gates’i Bitcoin’in white paper’ını okumaya davet ederken bazıları Gates’in sosyal statüsünü kullanarak kripto para piyasalarını etkilemeye çalıştığı iddiasında bulundular. Kullanıcılardan biri şu şekilde yorum yaptı:

Alıntı
“Eğer Bill Gates para akışının çok belirsiz olması yüzünden kripto paraları sevmediğini söylüyorsa…pek çok kişi buna kulak asar.”

Kullanıcılardan biri itibari paraların da para aklama, vergi kaçırma, terörizm finansmanı ve yasa dışı ilaç satın alımı gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılabileceklerini söyledi ve Gates, bu gibi işlemleri itibari para kullanarak yapmanın daha zor olduğunu söyledi:

Alıntı
“Evet – bu gibi şeyler için anonim şekilde nakit de kullanılabilir ancak aktarmayı gerçekleştirmek için fiziksel olarak orada bulunmak zorundasınız ki bu da insan kaçırma (gibi şeylerin) ödemelerini daha zor yapıyor.”

Microsoft kurucusu Gates’in 2015 yılında kripto paralara bakış açısı şimdikine kıyasla çok daha iyimserdi. Hatta Gates Bloomberg TV’den Erik Schatzker ile yaptığı bir röportajda “Bitcoin’in para biriminden daha fazlası olduğunu” söylemişti.

Daha da ötesi, Bill & Melinda Gates Vakfı doğrultusunda yürütülen “Fakirler için Mali Hizmetler” girişiminde, Kenya’daki tüccarların ödemelerde kripto paraları da kabul edebilmelerini sağlamak için Blockchain altyapısının gelişimine katkıda bulunuldu.

Gates’in kripto paralara bakış açısını şu an ‘şüpheci’ olarak açıklayabiliriz ancak kripto paraların altında yatan Blockchain teknolojisi Microsoft’un ilgisini açıkça çekiyor. Microsoft geçtiğimiz yıl boyunca Microsoft Azure veya Coco Framework gibi örnekler verebileceğimiz, Blockchain teknolojisiyle ilgili birkaç farklı girişimde yer aldı.

Şirket yakın zamanda Microsoft Authenticator uygulamasındaki kimliklerin merkezsiz hale getirilebilmeleri için Blockchain teknolojisini kullanmayı düşündüğünü de açıklamıştı.Microsoft Blockchain teknolojisinin ve protokollerinin bu gibi bir amaç -güvenli ve merkezsiz bir dijital kimlik yaratmak- için gayet uygun olduklarını düşünüyor.

15
Bitcoin Bitfinex borsasında geceyarısı 9.683$’ı gördükten sonra en son saat 13.29’da 10.074$ oldu.

Düzenleme baskıları son günlerde toparlanma yaşayan kripto paralar üzerinde baskı oluşturuyor. Bitcoin 6 Şubat’ta iki aylık en düşük değeri 6.000$’dan yukarıya çıkmıştı. Fiyat hala yılın başından bu yana %20 düşük.

Avrupalı hükümetler dijital dövizler üzerindeki baskıların devam etmesine yol açan birtakım düzenleme ölçütleri hazırlıyor. Almanya Federal Finansal Denetleyici Otoritesi (BaFin) ICO paraların “duruma göre incelenmeyi” planlarken, ülkenin baş finansal bekçisi Fransa Finans Otoriteleri kripto paralara dayanan tüm para kontratlarının reklam yasaklamaları gibi ülkedeki kanun türevlerine bağlı tutmayı hedefliyor.

Bu sırada, İngiltere Hazine Komitesi Bitcoin’in arkasındaki teknolojinin merkez bankacılık üzerinde bir risk yaratıp yaratmadığını araştırmak için kripto paralar üzerinde bir sorgu hazırlığında bulunuyor.

Diğer kripto paralar yüksekten işlem görüyor. Dünya’nın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum Bitfinex borsasında %4,81 yükselerek 954,61$ oldu.

En büyük üçüncü kripto para Ripple Poloinex borsasında %0,25 yükselerek 0,95739$ oldu. Litecoin ise en son %1,27 düşerek 206,21$ oldu.

Sayfa: [1] 2 3 ... 38