Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Haberler: Forumumuz yenilendi ve artık daha dinamik. Sürekli güncel içeriklerle giderek büyümeye devam ediyor. Bizimle birlikte olan herkese çok teşekkür ederiz!


Gönderen Konu: SEC Kripto Para piyasasındaki ICO’ları mercek altına alıyor  (Okunma sayısı 163 defa)

beowulf

  • El Patron
  • ***
  • İleti: 653
  • Aktivite:
    0%
  • BCN: 3
    • Profili Görüntüle
Kripto para piyasası düzenleyici cephesinde bir sessizlik hakimmiş gibi gözükse de bu durum fırtınadan önceki sessizlik olabilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ICO’lar hakkında kapsamlı bir soruşturma sürdürüyor. The Wall Street Journal’a göre, Bu soruşturmalar kapsamında ise birkaç Blockchain girişimine celp ve bilgi talebi gönderildi. SEC görünüşe göre, hem ICO’lar hem de halka arzları kapsayan faaliyetler için fikir sahibi olmak istiyor.

Menkul kıymetler düzenleyicisi, menkul kıymet yasalarına aykırı düşebileceğini söyleyen ICO’lar konusunda görüşmeler başlatarak harekete geçmiş gözüküyor. Bu gelişmeleri fiyatlayan BTC fiyatı ise, WSJ raporunun çıkmasından sonra yaklaşık % 3 oranında bir düşüş gösterdi.

ICO’lar milyar dolarlık bir pazarı oluşturuyor.  Geçen yıla oranla ise ICO’ların 5.6 milyar dolardan 6.5 milyar dolara kadar yükseldiğini gözlemledik. 2018, milyarlarca doları bulan Telegram gibi anlaşmalarla ICO’lar için tam bir yükselme yılı oldu. SEC Başkanı Jay Clayton bu ayın başlarında konuyla ilgili “gördüğüm her Token’ın bir menkul değer olduğuna inanıyorum” diyerek, Token’larını bir menkul kıymet değil de, bir kamu hizmeti olarak gören Blockchain girişimleri kurucularının korkutuyor.

Halka açık bir token (Utility Token),  satışı, ancak ekosisteme bağlı belirli bir uygulamasıyla mümkün olabilmektedir. Buna örnek olarak, sanal mal satın almak için token kullanılabilen bir oyun projesini verebiliriz. Fakat az sayıda bulunan  “Utility Token”lar aslında, belirli bir amaca hizmet eden uygulamalarla sınırlıdır. Düzenleyicileri endişelendiren nokta ise, yatırımcıların, bu tür tokenların kendi değerleri üzerinden işlem yapmaya başlamasıdır.

ICO’ların işlem yapıları da SEC tarafından inceleniyor

The Journal’ın haberinde, SEC’in, Mahkeme celbi ile hem token satışı hem de ICO ön satışı “yapısı” için ihraççılardan bilgi talep ettiği bildirildi. Hem ICO’ların hem de IPO’ların (initial public offerings ), para toplama yöntemlerinin ise, çok daha gevşek bir form yapısı bulunuyor. ICO ihracı yapanlar, projenin dünyayı nasıl gördüğüne dair ayrıntılardan oluşan beyaz bir kâğıt ortaya koyuyor.  Düzenleyicilere kayıt yaptırmak gibi bürokratik işlemler ise bağış toplama sürecini yavaşlatıyor.

Bu arada, eski bir SEC yetkilisi olan siber güvenlik danışmanı John Reed Stark, bu ayın başında, ICO ihraç eden şirketlerin yanı sıra, menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği tespit edilen bu yeni teşekküllere danışmanlık yapan benzer avukatların, taranıp, düzenleyicilerin kolay lokmalardan başlayacağını öngörüyor.

Düzenleyiciler daha önce “federal menkul kıymetler kanunlarına aykırı olarak ICO teklif edenlere karşı icra önlemleri önermişti. SEC aynı zamanda geçen yıl piyasaya çıkan yeni dijital Tokenları incelemek için yeni bir kripto odaklı görev üstlendi. Ve şu ana kadar bu sektördeki birkaç şirketin işlemleri durduruldu yada bu faaliyetlerinden caydırıldı. 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
187 Gösterim
Son İleti Şubat 12, 2018, 12:51:53 ÖÖ
Gönderen: siyahbeyaz
0 Yanıt
146 Gösterim
Son İleti Şubat 19, 2018, 01:41:19 ÖÖ
Gönderen: beowulf
0 Yanıt
138 Gösterim
Son İleti Şubat 19, 2018, 10:51:13 ÖS
Gönderen: siyahbeyaz
0 Yanıt
250 Gösterim
Son İleti Şubat 22, 2018, 12:03:11 ÖÖ
Gönderen: beowulf
1 Yanıt
238 Gösterim
Son İleti Haziran 20, 2018, 11:54:13 ÖÖ
Gönderen: emrahkarakuyu